• Post category:kampanie

Kochane Mamy, 

Życzymy Wam wszystkiego najpiękniejszego z okazji Waszego Święta. 

I MAMY dla Was prezent – dzisiaj ogłaszamy start kampanii społecznej: 

Rok Matki Dorosłego Dziecka.

Od opiekunki do towarzyszki

26.05.24-26.05.25

Kampanię dedykujemy przede wszystkim mamom 40+ i 50+, których dzieci z nastolatków zamieniają się w młodych dorosłych, bo z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że ten moment w życiu kobiet może być ogromnym wyzwaniem. Jako mamy dzieci, które stają się dorosłe, mierzymy się z trudnymi emocjami (swoimi i naszych dzieci), przechodzimy wspólnie z nimi proces transformacji, zmieniamy naszą rolę wobec dziecka z opiekunki na towarzyszkę. Jednocześnie, często zamieniamy się w opiekunki wobec naszych coraz starszych rodziców (sandwich generation). Doświadczamy menopauzy i różnych wyzwań zdrowotnych. Bycie mamą dorosłego dziecka wpływa także na związek, jeśli w nim jesteśmy, na nasze relacje z otoczeniem, prywatne i zawodowe. 

Zaczynamy mieć inne potrzeby, z których kluczowa, to zaopiekowanie się samą sobą. Zobaczenie siebie, odpuszczenie, wyjście ze schematów i stereotypowych przekonań, w których tkwimy. Czy tak robimy? Czy to proste? Niestety nie – chcemy by nasze dzieci umiały stawiać granice, dbały o siebie, były sprawcze i spełnione. Ale nam samym, mamom młodych dorosłych i córkom starzejących się rodziców jest naprawdę trudno prawdziwie zadbać o siebie i otoczyć siebie czułą opieką. 

Dlatego wierzymy, że nasza kampania “Rok Matki Dorosłego Dziecka. Od opiekunki do towarzyszki” sprawi, że mamy młodych dorosłych zostaną prawdziwie zobaczone, że ich życiowa transformacja spotka się ze wsparciem ze strony najbliższych, pracodawców i całego otoczenia. Pragniemy zbudować szerokie partnerstwo, by wspólnie towarzyszyć kobietom-mamom, w ich przemianie i wspólnie mierzyć się z wyzwaniami. 

W zainaugurowanym dziś Roku Matki Dorosłego Dziecka będzie przestrzeń dla samodzielnych (celowo nie używamy “samotnych”) mam, mam dorosłych niesamodzielnych dzieci, mam w kryzysie uchodźczym, mam-pracowniczek i mam-biznesowych liderek. A także dla młodych mam, które w przeciągu kilku, kilkunastu lat staną się mamami młodych dorosłych oraz dla samych młodych dorosłych, dla których, jak pokazuje najnowszy (polecamy!) raport IRCENTER & socjolozki.pl “Młodzi Dorośli 2024. Piramida Dobrostanu” mama jest niezwykle ważną osobą w ich dorosłym życiu. Nie zapomnimy też o roli partnerów mam dorosłych dzieci. 

Zapraszamy do obserwowania kont Fundacji Kobiety Inspirują w mediach społecznościowych.